УДОБРЕННЯ ЦУКРОВОГО БУРЯКА.Цукровий буряк дуже вимогливий до рівня удобрення. Він використовує значно більше елементів живлення, ніж інші культури. На кожні 100 ц коренеплодів і відповідної кількості гички з грунту виноситься 40-60 кг азоту, 15-20 кг фосфору, 50-70 кг калію, по 10-20 магнію і кальцію.
На початкових фазах росту до третьої-четвертої пари листків потреба у поживних речовинах незначна. Максимальна вона в липні-серпні у фазі сильного росту листків і формування коренеплодів.
Підвищує ефективність добрив різноглибинне внесення, що досягається застосуванням їх у такі строки: основне удобрення - восени під час оранки загортають на глибину 15-30 см; рядкове - під час сівби на глибину 4-6 см, підживлення - в період вегетації на 10-14 см.
При вирощуванні за інтенсивною технологією 90-95% фосфорних і калійних добрив рекомендується вносити при посіві. Найкраще для цукрового буряка підходять мінеральні добрива
Jiva NPK 10-25-15+9(SO3)+1Zn+0,5B
Jiva NPK 10-25-20+20(SO3)+1Zn Азотні добрива, що легко вимиваються, вносять перед весняним обробітком грунту (60-70%), а решту у підживлення. Підживлюють буряк (30-50 кг.д.р.) аміачною селітрою не пізніше появи четвертої пари справжніх листків. Частину азоту у вигляді аміачної води (1\Г80100) можна внести пізно восени.
Орієнтовні номи внесення мінеральних добрив залежно від зони вирощування і величини врожаю подано в таблиці. Найкраще співвідношення елементів живлення N:Р:К= 1:1:1. Надмірна доза азоту збільшує вміст амідного азоту в коренеплодах, знижує цукристість і вихід цукру.
Для одержання високих урожаїв (понад 500 ц/га) без органічних добрив норми внесення мінеральних добрив необхідно збільшувати до N200–250 Р 160–180 К200–220. При підживленні в пізніші строки зменшується цукристість коренеплодів.
РОЛЬ ЕЛЕМЕНТІВ ЖИВЛЕННЯ У ВИРОЩУВАННІ ЦУКРОВОГО БУРЯКА.Азотсеред елементів живлення має найбільший вплив на формування величини врожайності коренеплодів джерелом азоту для цукрового буряку з ґрунту є його аміачні, нітратні та амідні форми. З підвищенням норми азотних добрив, підвищується врожайність коренеплодів, але зменшується вміст цукру і відбувається значне нагромадження амідного азоту.
При азотному голодуванні рослини відстають у рості, листки набувають світло-зеленого хлоротичного кольору (хлороз), а сім'ядолі жовтими. Відмирають нижні листки навіть при достатньому забезпеченні вологою.
Фосфор сприяє процесам фотосинтезу.Для фосфору дуже важливе значення має добре змішування з орним шаром ґрунту, оскільки він у ґрунті майже нерухомий.
Фосфорне голодування частіше буває в молодому віці. Ріст сходів сповільнюється, жовтіють сім'ядолі. Рослини надмірно засвоюють азот. Листки жовтіють, жилки коричневі.
Калій регулює фотосинтетичну активність рослин, підвищує гідрофільність та водоутримуючу здатність, стійкість листків до захворювань.
При калійному голодуванні краї листків стають зморщеними, жовто-коричневими, на них з'являються темно-бурі плями. Інша назва хвороби краєлистий некроз. При подальшому розвитку плями з'являються в центрі листка, на черешках і весь листок відмирає.
Кальцій на противагу калію і натрію, знижує гідрофільність і зменшує кількість води в тканинах.
Кальцієве голодування проявляється у другій половині вегетації у вигляді зморщених пластинок старих листків. На кінцях листків видно опіки, в центрі листка хлороз і некроз.
Магній входить до складу хлорофілу, активізує діяльність ферментів, сприяє нагромадженню цукру. Магнієве голодування спричинює скручування листків у фазі 2-3 пар листків, а потім їх некроз по краях.
Потреби
магнію і
натрію задовольняються мінеральними добривами, де ці елементи містяться як домішки.
Сірка входить до складу деяких амінокислот і білків, впливає на азотне живлення.
ОСОБЛИВОСТІ ПІДЖИВЛЕННЬЦУКРОВОГО БУРЯКА.Підживлення рослин проводять, якщо добрива не вносили або вносили в недостатній кількості восени і під час сівби, одночасно з міжрядним обробітком грунту за умови достатніх запасів вологи в орному шарі грунту.
Розрізняють підживлення кореневі та позакореневі.
Кореневе підживлення рослин застосовують у зоні достатнього зволоження, а в зоні нестійкого зволоження — за недостатнього внесення добрив під оранку. В умовах недостатнього зволоження підживлювати рослини не рекомендується.
Перший раз цукрові буряки підживлюють у фазі 2–3 пар листків у дозі N30-40Р20-40К30-40. Друге підживлення проводять не пізніше 4–5 пар листків дозою N40-50Р30-40К40-50. У перше підживлення добрива вносять на глибину 8–10 см за такої самої відстані від рядка, а у друге — в середину міжрядь на глибину 10–12 см.
Кореневе підживлення цукрового буряка рекомендуємо проводити JIVA NITRO.
СИСТЕМА ПОЗАКОРЕНЕВИХ ПІДЖИВЛЕНЬ ЦУКРОВОГО БУРЯКА.Цукрові буряки позитивно реагують на позакореневе підживлення мікродобривами в усіх зонах бурякосіяння. Внесення мікродобрив позитивно впливає на перебіг фізіолого-біохімічних процесів у рослині, що сприяє зниженню захворюваності, підвищенню врожайності і якості цукрових буряків.
Високоефективними є мікродобрива на хелатній основі, в яких коефіцієнт використання мікроелементів становить 90–95%, що в десятки разів більше, ніж з мінеральних солей.
Важливо, щоб листкове підживлення мікродобривами проводилось саме у критичні фази розвитку рослин. Найефективнішим на посівах цукрових буряків є дворазове підживлення: перше — у фазі 4–6, друге — 10–12 справжніх листків.
СИСТЕМА ПОЗАКОРЕНЕВИХ ПІДЖИВЛЕНЬ ЦУКРОВОГО БУРЯКА. КРОК 1.У фазі 4–6 листків для стимуляції росту та розвитку рослин, підвищення стійкості до несприятливих погодних умов, проти хвороб та для компенсації дефіциту мікроелементів застосовують позакореневе підживлення комплексними мікродобривами:
JIVA MIX 20-20-20.
Ці добрива за своїм складом відповідають фізіології мінерального живлення культури, мають збалансоване співвідношення елементів живлення та високу розчинність.
Водночас у цей період доцільно застосовувати монодобрива з високим вмістом бору, який значно впливає на врожайність та цукристість коренеплодів.
На посівах цукрових буряків використовують такі добрива з підвищеним вмістом бору, як: JIVA BOR.
СИСТЕМА ПОЗАКОРЕНЕВИХ ПІДЖИВЛЕНЬ ЦУКРОВОГО БУРЯКА. КРОК 2.У період 10–12 сформованих листків проводять наступну обробку мікродобривами, що сприяє посиленому споживанню основних елементів з грунту, підвищує хворобо- і посухостійкість рослин та покращує якісні показники врожаю.
В цей період слід приділяти увагу такому мікроелементу, як марганець. Він збільшує вміст цукрів, хлорофілу, поліпшує відтік цукрів з листя у коренеплід, підсилює інтенсивність дихання та підвищує водоутримувальну здатність тканин. Рекомендовано вносити як комплексні, так і монодобрива з високим вмістом марганцю: JIVA COMBI.
Більше інформації в нашій групі в cоцмережі
https://www.facebook.com/Jiva.npk.ua